Dodatki i dekoracje

Mówi się, że każda moda za jakiś czas powraca. Tak naprawdę, kiedy obejrzymy pokazy mody z ostatnich kilkunastu lat, potwierdzi się ta teza. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale także w urządzaniu wnętrz. Obecnie króluje styl industrialny i nowoczesny.

Do czego pasuje industrial? Czy ten styl sprawdza się wszędzie?

Takiego rodzaju stylizacje zdają egzamin idealnie w mieszkaniach w starszych budynkach. Wspaniałe wypolerowane na błysk podłogi z drewna, jasne kolory, wzorzyste tapety – to pewna podstawa. Należy zapamiętać, aby przy urządzaniu mieszkania w takim stylu zachować pewien umiar, żeby nie wyszła nam kiczowata karykatura. Wszelkiego rodzaju meble vintage są same w sobie dekoracyjne, więc nie możemy przesadzić z bibelotami i wzorami na ścianach. To nie znaczy, że musimy z nich zrezygnować.

Istotna jest równowaga. Wielkie lustro w bogato zdobionej ramie będzie wspaniale prezentowało się na jasnej, jednolitej ścianie, lecz jeżeli powiesimy je na tapecie w wielkie wzory otrzymamy efekt przeładowania. To samo dotyczy na przykład sofy. Jeżeli ma wzorzyste obicie nie powinniśmy zarzucać jej dodatkowo poduszeczkami. Wystarczy jedna, dwie w jednolitym kolorze.

Funkcjonalność też ma znaczenie

Oczywiście znaczenie ma też funkcjonalność. Przecież pokoje, które aranżujemy to nie muzeum ale nasz dom. Dlatego poza wyglądem mebli zwróćmy uwagę na ich użyteczność. Być może bardzo podobają się nam kuchenne meble z mnóstwem niewielkich szufladek, lecz zanim taką zamówimy zastanówmy się, czy sprawdzi się na co dzień.

Pozwólmy sobie także na odrobinę szaleństwa. Nie unikajmy intensywnych barw. W łazience, przy białych meblach doskonale będzie wyglądała ciemna ściana. Do sypialni można wstawić duże zdobione łoże – jeśli tylko mamy na nie miejsce. Jeżeli zachowamy umiar, mieszkanie będzie prezentowało się wspaniale.

Pamiętajmy, że styl nowoczesny i industrialne meble nie są odpowiednie do każdego typu wnętrza (sprawdź designerskie dodatki i akcesoria). Jeżeli kupiliśmy mieszkanie w nowoczesnym bloku – lepszym rozwiązaniem będą industrialne i nowoczesne dodatki zamiast każdego pokoju urządzonego w takim stylu. Zwykle w takiego typu mieszkaniach nawet rozkład pomieszczeń nie pozwala na całkowite pójście w ten styl.

Gdy samodzielnie nie potrafimy sobie poradzić z zaprojektowaniem wnętrza naszego mieszkania zwróćmy się do specjalisty w tej dziedzinie. Kiedy wyszukamy dobrego dekoratora to z pewnością weźmie pod uwagę nasze pomysły, a przy tym zaprojektuje mieszkanie z klasą i smakiem.